محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز چیست؟ نحوه تولید و ایده های پیشنهادی

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از اصطلاحات رایج و شناخته‌شده در بازاریابی تولید محتوا، محتوای همیشه سبز است. این نوع محتوا مانند درختان کاج در تمام فصول سال سبز و سرزنده هست. این محتوا را می‌تواند در قالب انواع محتوا مانند محتوا متنی، محتوا تصویری، محتوا ویدئویی یا پادکست و… ارائه داد.

محتوای همیشه سبز چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از هر چیز باید بدانید محتوای همیشه سبز دو نوع دارد؛

نوع اول: محتوایی که با گذر زمان باز هم تازگی دارد. به‌عنوان‌مثال می‌توانیم مسائل ریاضی را نام ببریم. زیرا پاسخ یک معادله تا ابد یک جواب دارد.

نوع دوم: محتوایی که با گذر زمان تازگی دارد؛ اما کارایی خود را از دست می‌دهد. به‌عنوان‌مثال نقشه راهنمایی یک سایت تا همیشه تازگی دارد؛ ولی با بسته‌شدن سایت موردنظر دیگر کارایی ندارد.

پس محتوای همیشه سبز:

 1. محتوایی است که باگذشت چندین سال قدیمی نمی‌شود و ارزش کارایی خود را از دست نمی‌دهد.
 2. به دلیل اینکه این نوع محتوا از نرخ جست‌وجوی بالایی برخوردار است می‌توانید با استفاده از آن ترافیک و جایگاه خود را در بین رقبا افزایش دهید.
 3. تولید این نوع محتوا بسیار مقرون‌به‌صرفه است؛ زیرا برای تولید این محتوا کافی است یکبار هزینه انجام دهید و نیازی نیست هر از چند گاهی آن را به‌روزرسانی کنید.

مزیت تولید محتوا سبز چیست؟

مزیت تولید محتوا

 • برندسازی
 • ایجاد بک‌لینک
 • افزایش ترافیک سایت
 • ارتباط مؤثر با مخاطب
 • امکان دسترسی به کاربران جدید
 • صرفه‌جویی در وقت، انرژی و هزینه
 • ارتقا جایگاه در موتورهای جست‌وجو
 • و…

سه دلیل برای اهمیت محتوای سبز

اهمیت تولید محتوا سبز

آیا تاکنون به‌ضرورت تولید محتوای سبز فکر کرده‌اید؟ و یا اینکه چرا باید هرازگاهی محتوای سبز تولید کنیم؟
در ادامه 3 دلیل مهم برای تولید محتوای سبز را توضیح می‌دهیم.

 1. محتوای سبز، شانس به‌دست‌آوردن کاربران جدید را افزایش می‌دهد.
  شما با تولید محتوا می‌توانید مشتریان خود را به مشتری دائمی تبدیل کنید؛ اما در محتوای سبز می‌توانید، مخاطب جدید جذب و پس از گذشت مدتی آن را به مشتری دائمی خود تبدیل کنید.
 2. می‌توانید در بین نتایج گوگل تا مدت‌ها رتبه اول را کسب کنید.
  اگر محتوای ارزشمند بر اساس اصول سئو و نگارش تولید کنید، خیلی راحت می‌توانید در بین رقبای خود در موتورهای جست‌وجو صدرنشین شوید.
 3. احتمال لینک دادن به مطلب محتوای سبز بسیار بالاست.
  ممکن است محتوای سبزتان آن‌قدر ارزشمند باشد که به‌صورت یک مرجع در لینک‌دهی سایر وب‌سایت‌ها موردتوجه قرار بگیرد. این خاصیت یک محتوای سبز است. به‌ این‌ ترتیب خیلی راحت بازدیدهای بیشتری دریافت خواهید کرد.

چگونه تولید محتوا سبز را شروع کنیم؟

نحوه تولید محتوا سبز

حالا که با مفهوم و مزیت محتوای همیشه سبز آشنا شدید، بهتر است بدانید چگونه این نوع محتوا را تولید کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید برخی از مسائل برای مدت‌زمان بسیار کوتاهی در بین افراد ترند می‌شود و پس از گذشت زمان کوتاهی فراموش می‌شوند. این نوع محتوا برای زمان کوتاهی کارآمد است.

اما همان‌طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، محتوای بلندمدت اثربخشی بیشتری دارد. در این نوع تولید محتوا قرار است محتوای شما به‌صورت دائمی خوانده شود؛ بنابراین برای تولید آن‌ باید وقت و انرژی کافی بگذارید تا از جذابیت لازم برخوردار شود و از نظر سئو و اصول نگارشی در کیفیت بالایی قرار داشته باشد.

برای ایجاد یک محتوای سبز باید به 6 نکته توجه داشته باشید:

 1. برای دریافت مباحث همیشه سبز، تحقیق کنید.
  در واقع برای نگارش این نوع محتوا باید موضوع، کلمات کلیدی متناسب را به‌صورت اصولی بررسی کنید.
 2. مطلب خود را بهینه کنید.
  محتوا باید دارای ساختار و تناسب باشد. این ساختار با رعایت اصول عنوان‌نویسی، برطرف‌کردن خطاهای دستوری و نگارشی، در نهایت با بازبینی محتوا به دست می‌آید.
 3. محتوای خلاقانه ایجاد کنید.
  محتوایی که تولید می‌کنید باید یونیک و منحصربه‌فرد باشد. در واقع باید محتوا را به‌گونه‌ای نگارش کنید که مخاطب نتواند آن را در سایر سایت‌ها پیدا کند.
 4. از ذکر تاریخ و اخبار در محتوا پرهیز کنید.
  از آوردن هرگونه تاریخ، یا عبارت سال گذشته، ماه گذشته در محتوا پرهیز کنید.
 5. از قراردادن اتفاقات روز به‌عنوان موضوع محتوا پرهیز کنید.
  در مورد اتفاقاتی که در طول روز اتفاق می‌افتد، محتوا تولید نکنید؛ چرا که این نوع محتوا، محتوای ترند محسوب می‌شود و پس از گذشت زمان، دیگر نمی‌تواند مخاطب را درگیر کند.
 6. محتوای خود را برای قشری خاصی از افراد تولید نکنید.
  محتوای همیشه سبز باید برای طیف گسترده‌ای از افراد تولید شود و نه فقط قشری خاص. در واقع باید محتوا به صورتی نگارش شود تا هرکسی با هر میزان سوادی بتواند از آن استفاده کند.

 

آیا ایجاد محتوای سبز همیشه ممکن است؟

محتوا سبزبله شما با تولید محتوا بر اساس قواعدی که در ابتدا توضیح دادیم، می‌توانید محتوای همیشه سبز تولید کنید. البته توجه داشته باشید، هرازگاهی می‌توانید محتوای خود را به‌ روزرسانی کنید تا محتوای شما همیشه تازگی داشته باشد.

برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. بررسی لینک‌های داخلی و خارجی
  برای اینکه بتوانید محتوای همیشه سبز داشته باشید باید به‌درستی کارکرد لینک‌‌های استفاده شده در مطلب، مطمئن شوید؛ چرا که لینک‌های خراب می‌تواند اثر مخرب بر آمار گوگل داشته باشد.
 2. بررسی ورودی‌های کنسول
  هر از چندگاهی سرچ کنسول سایت خود را باز کنید و عباراتی که کاربران با استفاده از آن‌ها محتوای شما را مشاهده کرده‌‌‌‌‌اند، بررسی کنید. کلیدواژه‌‌‌های مناسب را انتخاب کرده و در مقاله خود از آن‌‌‌ها استفاده کنید.

 

برخی از انواع شناخته‌شده و رایج محتواهای سبز:

انواع محتوا

 

اگر بخواهیم چند نمونه محتوای سبز را مثال بزنیم می‌توانیم به مواردی همچون خلاصه‌نویسی کتاب، مصاحبه با افراد مشهور، واژه‌نامه‌ها و… اشاره کنیم.

همان‌طور که در قبل توضیح دادیم برای تولید این نوع محتوا نباید به تاریخ، زمان و مناسبت خاص یا جملاتی مانند ماه گذشته سال گذشته اشاره کنید. برای درک بیشتر محتوای سبز می‌توانیم به مثال‌های زیر اشاره کنیم.

مثال اول: قیمت طلا و سکه

مثال دوم: قیمت خودرو

این قیمت چون هر روز ابدیت می‌شود، جز محتوای سبز به شمار می‌آید.

مثال سوم: بی‌تردید یکی از مهم‌ترین اختراعات تاریخ، اختراع برق توسط ادیسون است که این موضوع نقش فراوانی در تسهیل زندگی بشر داشته است.

همان‌طور که در مثال دو مشاهده می‌کنید، نویسنده به هیچ تاریخ و زمانی اشاره نمی‌کند، همچنین برق چیزی هست که تا سالیان سال وجود دارد و محتوای سبز محسوب می‌شود.

مثال چهارم: مشخصات فنی یک محصول

مثال پنجم: قدمت و تاریخچه بناهای قدیمی

در مثال پنجم هر کاربر در هر زمان که بخواهد قدمت و تاریخچه بنای قدیمی مانند پل خواجو اصفهان را بداند، این مطلب برایش مفید خواهد بود؛ زیرا گذشته یک بنا با گذر زمان تغییر نمی‌کند.

محتوای سبز یا موضوع سبز؟

محتوای سبز یا موضوع سبز؟

سؤالی که برای کاربران ایجاد شده این است که محتوای سبز تولید کنیم یا موضوع سبز؟

شاید برای شما سؤال پیش بیاید مگر باهم تفاوت دارد؛ در پاسخ به این سؤال باید بگویم بله. برخی از موضوعات ممکن است همیشه سبز باشد؛ ولی نویسنده نتواند به‌درستی برای آن تولید محتوای سبز انجام دهد یا به‌ عنوان‌ مثال انتشار روزانه قیمت سکه و طلا یا خودرو، یک موضوع سبز است؛ ولی اگر قیمت‌ها به‌صورت لحظه‌ای به‌روز نشود، آن محتوا دیگر سبز نیست.

ایده‌هایی برای تولید محتوا سبز

ایده‌هایی برای تولید محتوای سبز

در ادامه قصد داریم تعدادی از ایده‌های تولید محتوا سبز را به شما معرفی کنیم تا با ایده گرفتن از آنها بتوانید محتوای یونیک و منحصربه‌فرد تولید و منتشر کنید. این‌گونه می‌توانید هم جذب مخاطب داشته باشید و هم ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

 • راهنمای انتخاب محصول
  هر کسب‌وکار می‌تواند نسبت به محصولات و خدمات خود، محتوای راهنمای انتخاب محصول تولید کند. به‌عنوان‌مثال فروشگاه فروش تلفن همراه می‌تواند، محتوای راهنمای خرید آیفون، راهنمای خرید گوشی سامسونگ و… تولید کند.
 • راهنمای مبتدیان
  آموزش اولیه همیشه مورد استقبال افراد قرار می‌گیرد، چرا که می‌تواند نقطه شروع برای آنها باشد. به‌عنوان‌مثال آموزش مقدماتی شیرینی‌پزی
 • راهنمای افراد حرفه‌ای
  نوشتن این نوع مقاله هم بر رتبه‌بندی سایت در بین موتورهای جست‌وجو اهمیت دارد، هم بر اعتبار شما بین مخاطب‌ها. در واقع نوشتن مقالات آموزشی برای افراد حرفه‌ای، نه‌تنها سرچ سایت شما را افزایش می‌دهد، بلکه نشان‌دهنده تخصص و مهارتتان است که این موضوع مستقیماً بر فروش محصولات و خدمات تأثیرگذار است.
 • راهنمای ساختن
  هر چیزی که مرتبط به آموزش باشد از سرچ بالایی برخوردار است؛ اما به شرطی که اصول تولید محتوا سبز را در آن رعایت کنید. به‌عنوان‌مثال این روزها میزان جست‌وجوی راهنمای ساخت اپل آیدی یا ایمیل بسیار بالاست. پس با این حساب اگر شما در این مورد، محتوا تولید کنید می‌توانید مخاطبان زیادی را جذب کنید.
 • پاسخ به سؤالات رایج یا راه‌حل‌ها
  یک سری سؤالات هست که در بین افراد رایج هست. اگر شما در سایت خود بتوانید به این سؤالات پاسخ دهید توانسته‌اید محتوای سبز با موضوع سبز تولید کنید. به‌ عنوان‌ مثال یک سؤالی که در بین کاربران بسیار رایج هست نحوه کسب درآمد از اینترنت است یا چگونه سایت راه‌اندازی کنیم؟ کافی است همه این سؤالات در قالب یک مقاله تحت عنوان «صفر تا صد موضوع» منتشر کنید.
 • معرفی بهترین‌ها
  افراد همیشه به دنبال بهترین‌ها هستند، پس برای انتخاب موضوع می‌توانید از کلمه بهترین استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال معرفی بهترین فیلم‌ها
 • مقایسه
  معرفی دو محصول یا خدمت برای افراد بسیار جذاب است. به‌عنوان‌مثال مقایسه گوشی آیفون 13 با گوشی سامسونگ S21.
 • نقد و بررسی محصول
  شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار موظف هستیدT محصولات و خدمات خود را به‌صورت دقیق و تخصصی معرفی کنید.
 • تاریخچه
  تاریخچه و گذشته یک محصول یا شرکت جزوه محتوای سبز محسوب می‌شود. چرا که تاریخچه با گذر زمان تغییری پیدا نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال تاریخچه تأسیس کمپانی اپل
 • اشتباهات متداول
  شما می‌توانید اشتباهات متداول افراد را بررسی کنید و طبق آن راهکار ارائه دهید. به‌عنوان‌مثال 5 اشتباه رایج در تولید محتوا
 • معرفی ایده‌ها
  روزانه افراد زیادی به دنبال ایده هستند. شما می‌توانید در وب‌سایت خود فهرستی از بهترین ایده‌ها قرار دهید و هر از چند گاهی آن را به‌روزرسانی کنید. به‌عنوان‌مثال 6 ایده برای تولید محتوا تأثیرگذار
 • معرفی بهترین کتاب‌ها
  در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنیدT باید بهترین کتاب‌ها و مقالات در آن حوزه را مطالعه کنید تا بتوانید سؤالات مشتریان خود را به‌ راحتی پاسخ دهید.
 • پست آموزش
  مبحث آموزش همیشه برای افراد جذاب است. به‌ عنوان‌ مثال اگر خدمات پوست ارائه می‌دهیدT می‌توانید پست نگه‌داری از پوست با چند تکنیک ساده را در بلاگ سایت خود منتشر کنید.
 • نقل‌قول‌های الهام‌بخش
  استفاده از ارائه‌های ادبی، ضرب‌المثل‌ها، داستان‌های کوتاه و… می‌تواند محتوای سبز محسوب شود. به‌ عنوان‌ مثال 10 جمله تاثیرگذار از بیل گیتس.
 • معرفی ابزار رایگان
  معرفی ابزارهای رایگان و مرتبط می‌تواند، بازدید وب‌سایت شما را افزایش دهد. به‌ عنوان‌ مثال معرفی ده ابزار رایگان و کارآمد جهت تولید محتوای تصویری.
 • مصاحبه با اشخاص اثرگذار
  یکی از جذاب‌ترین روش‌های تولید محتوای سبز مصاحبه با اشخاص سرشناس است. اگر این مصاحبه به‌صورت هفتگی یا ماهانه برگزار شود، اثربخشی آن افزایش پیدا می‌کند.
 • و …

آنچه دریافتیم

محتوای سبز جز با ارزش‌ترین نوع محتوا محسوب می‌شود. در واقع این نوع محتوا هزینه، انرژی کمتر و در مقابل ترافیک بیشتر برای وب‌سایت شما را به همراه دارد.

توجه داشته باشید، برای تولید محتوا سبز باید تقویم محتوایی بر اساس نظرات و سؤالات متداول افراد تنظیم کنید، این‌گونه می‌توانید مطالب به‌ روز طبق سلیقه مخاطب تولید کنید.

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که هیچگاه جایگاه برند خود را با به‌اشتراک‌گذاری مفاهیم کم‌ ارزش به خطر نیندازید؛ در واقع عدم تولید محتوا در فضای وب بسیار بهتر از تولید محتوای نامناسب و بی‌کیفیت است. این‌گونه حداقل از موتورهای جست‌وجو و کاربران خود امتیاز منفی دریافت نمی‌کنید.

سوالات متداول

 • آیا همیشه باید محتوای سبز تولید کنیم و موضوعات ترند روز را فراموش کنیم؟
  خیر؛ شما باید طبق سلیقه مخاطبین و هدف کسب و کار خود، محتوا تولید و منتشر کنید.
 • هدف از تولید محتوای سبز چیست؟
  هدف از تولید سبز افزایش ترافیک سایت، ارتباط مؤثر با مخاطب، همچنین امکان دسترسی به کاربران جدید می‌باشد.
 • آیا محتوا هفت، تولید محتوای سبز انجام می‌دهد؟
  بله شما می‌توانید با سفارش تولید محتوای سبز به مجموعه محتوا هفت، می‌توانید محتوای یونیک و سئو شده را در کمترین زمان ممکن دریافت نمایید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست