ریپورتاژ چیست ؟ نحوه نوشتن ریپورتاژ و تأثیر آن بر روی سایت

5/5 - (1 امتیاز)

این روزها یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در وب‌سایت‌ها به آن توجه کنید، تولید محتوا است. هر چه‌قدر محتوای باکیفیت‌تر تولید کنید، می‌توانید مشتری بیشتری جذب کنید. در واقع اگر بخواهیم این موضوع را راحت‌تر توضیح دهیم باید بگوییم تولید محتوا نوعی بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود که کسب‌وکارها باید برای افزایش مشتری تلاش کنند تا کیفیت محتوای خود را افزایش دهند. یکی از روش های تاثیر گذار جهت دیده شدن و رتبه گرفتن وب‌سایت‌، تولید محتوای تبلیغاتی یا رپورتاژ نویسی است. در ادامه قصد داریم تمام نکات مرتبط با تولید محتوای تبلیغاتی را توضیح دهیم.

محتوای تبلیغاتی یا رپورتاژ چیست؟

ریپورتاژ آگهی

تولید محتوای تبلیغاتی از جمله محتوایی است که طرفداران زیادی دارد. در حال حاضر با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و اینترنت، همچنین منسوخ شدن روش‌های تبلیغاتی قدیمی، روش‌های تبلیغاتی جدید جایگاه ویژه‌ای پیدا کردند. یکی از این روش ها تولید محتوای تبلیغاتی یا ریپورتاژ است. این نوع محتوا را می توان در قالب محتوای متنی، تصویری، ویدیویی، گیفت و… ارائه داد.

محتوانویسی تبلیغاتی بخش اعظمی از ترافیک موجود در محیط وب را به خود اختصاص داده و بسیاری از سایت‌ها، مبالغ هنگفتی را برای تبلیغات محصولات و خدمات خود خرج می‌کنند. از این رو محتوای تولید شده باید با کیفیت باشد. پس هنگام تولید آن بایستی به نکات و ویژگی‌های خاصی توجه کنیم. البته توجه داشته باشید برای تولید محتوای تبلیغاتی باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید در غیر این صورت محتوای شما اثر منفی برای وب سایت دارد.

ویژگی‌های رپورتاژ یا همان محتوای تبلیغاتی

ویژگی‌های رپورتاژ یا همان محتوای تبلیغاتی

 • پیام تبلیغاتی جذاب برای کسب‌وکار خود داشته باشید. به گونه‌ای که هرکسی با به زبان آوردن آن پیام، برند شما در ذهن افراد دیگر یادآوری شود. سعی کنید از جملات کلیشه‌ای و تکراری پرهیز کنید و در عوض از تصاویر، عنوان‌های زیبا یا حتی موسیقی دلنشین و مرتبط با موضوع تبلیغ و… استفاده کنید، به گونه‌ای که برای مخاطب ایجاد انگیزه کند. به عنوان مثال بسیاری از کارشناسان تبلیغاتی از این نکته به نفع خود در شعارهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند مثل نوشابه بدون قند، غذای خوش طعم و … .
 • در تولید محتوای تبلیغاتی باید خواننده‌ی محتوا را مورد خطاب قرار دهید؛ به عنوان مثال نویسنده باید از ضمایر مانند تو و شما برای نگارش محتوا استفاده کند.
 • نویسنده باید از نوشتن جملات مجهول پرهیز کند. این مورد در مبحث سئو متن هم تأثیرگذار است؛ در واقع نگارش جملات مجهول و نامفهوم برای سایت شما نمره منفی به همراه دارد. توجه داشته باشید، مخاطب نباید پس از مطالعه متن نگارش شده با خود بگوید خب که چه؟ یا اینکه مفهوم این مطلب چیست؟ با نگارش این متن‌ها مخاطب خود را از دست می‌دهید، چرا که نتوانسته‌اید آن را ترغیب به ادامه مطالعه متن خود کنید.
 • انتخاب تیتر و عنوان مناسب از ویژگی بعدی محتوای تبلیغاتی است. در واقع تیتر محتوای تبلیغاتی باید به میزانی، جذاب و حرفه‌ای انتخاب شود که مخاطب را ترغیب کند متن را مطالعه کند. توجه داشته باشید، عنوانی که انتخاب می‌کنید باید با موضوع متن ارتباط مستقیم داشته باشد؛ در غیر این صورت محتوای شما فاقد اعتبار است.
 • از کلمات سخت و غیر قابل درک استفاده نکنید. سعی کنید برای جذب مخاطب از کلمات ساده با تلفظ آسان استفاده کنید. توجه داشته باشید، هر چقدر متن تبلیغاتی شما روان‌تر تولید شده باشد، برای مخاطب قابل فهم تر است؛ این‌گونه احتمال به اشتراک‌گذاری محتوا و بازدید از آن توسط مخاطبان دیگر افزایش پیدا می‌کند؛ در این صورت است که شما توانسته‌اید گام مهمی در جهت توسعه کسب‌وکار خود بردارید.
 • به طور کامل و دقیق محصولات و خدمات خود را در محتوای تبلیغاتی معرفی کنید. توجه داشته باشید این کار باید همراه با داستان‌سرایی و درگیرکردن مخاطب انجام گیرد؛ چرا که افراد بیش از چیزی که فکر می‌کنید به خود اهمیت می‌دهند تا محصولات شما. به عنوان مثال شما تکنسین داروخانه هستید و محصولات لاغری می‌فروشید. اگر به مشتری بگویید کرم‌های لاغری موجود داریم، هیچگاه نمی‌توانید آن را ترغیب به خرید محصول کنید؛ پس برای اینکه بتوانید به مشتری خود محصولات لاغری و کاهش وزن به فروش برسانید، می‌توانید در ابتدا با مخاطب خود ارتباط دوستانه برقرار کنید و در گام بعد بگویید برای اینکه بتوانید چند کیلویی کاهش وزن پیدا کنید می‌توانید از کرم لاغری با خاصیت جوان‌سازی و روشن شدن پوستتان استفاده کنید. این‌گونه می‌توانید مشتری را راغب به خرید محصول کنید.
 • محتوای تبلیغاتی دیگر سایت‌ها را مطالعه و بررسی کنید و از آن‌ها ایده بگیرید. سعی کنید سطح خود را از رقبا بالا ببرید. مثلاً اگر محتوای تبلیغاتی رقیب شما 1000 کلمه است، بهتر است شما محتوای با کیفیت تر در 2000 کلمه بنویسید.
 • از لینک‌های داخلی در تولید محتوای تبلیغاتی خود استفاده کنید. در واقع لینک‌دهی داخلی هم از نظر مخاطبان جذاب است و هم روی سئوی سایت تأثیر چشمگیری می‌گذارد. در صورتی که می‌خواهید یک محتوای تبلیغاتی جذاب و حرفه‌ای تولید کنید، می‌توانید از مقالات قبلی سایت به منظور لینک‌دهی داخلی استفاده کنید. به عنوان مثال، در صورتی که کلمات و موضوعات تخصصی در متن تبلیغاتی خود استفاده کرده‌اید؛ به منظور اینکه متن طولانی‌ و از حوصله مخاطب خارج نشود، می‌توانید قسمت‌های تخصصی آن را به سایر مقالات در وب‌سایت خود لینک بدهید. مزیت دیگر لینک‌دهی این است که شما می‌توانید اطلاعات بیشتری را به مخاطب خود انتقال دهید؛ تنها کافی است اطلاعات بیشتر در رابطه با محصول و ویژگی‌های آن را به محتوای دیگری که بر اساس اصول بازاریابی تولید شده است، لینک دهید تا از تولید محتوای تبلیغاتی طولانی و خسته‌کننده جلوگیری کرده باشید.
 • محتوای تبلیغاتی جذاب و حرفه‌ای باید دارای قسمت‌های مختلف باشد. در واقع برای تولید محتوای کاربرپسند باید چند مرحله را طی کنید.
  • مرحله اول: مقدمه‌چینی
  • مرحله دوم: ایجاد درد برای مخاطب
  • مرحله سوم: ارائه راهکار و معرفی محصول

       این‌گونه می‌توانید مخاطب خود را درگیر کنید.

 • گاهی اوقات پیام تبلیغاتی باید حس گناه، بی‌کفایتی، ترس و … در کاربر به وجود بیاورد؛ مثلاً برای تبلیغ شیر، گاهی لازم است ابتدا از کند شدن رشد کودکان در اثر عدم استفاده از شیر تأکید شود و سپس محصول موردنظر که دارای خاصیت جلوگیری از این عوارض هست را معرفی کنیم!
 • پیام تبلیغاتی باید دارای کلماتی با بار مثبت باشد. مثلاً کلمه تازه بر روی بسته گوشت منجمد شده به مشتری احساس تازگی می‌دهد. در واقع به وسیلۀ برچسب‌هایی که برای معرفی یک محصول استفاده می‌شود، به گونه‌ای می‌توان آن را تعریف کرد که مخاطب، تعریف ما را از وضعیت بپذیرد و بدین ترتیب پیش از آن که به‌طورجدی استدلالی کرده باشد، از قبل تأثیر گرفته و قانع شده باشد.
 • از واژه های اورژانسی و فوریتی استفاده کنید، چرا که افراد دوست ندارند فرصتی را از دست دهند. مثلا شما می توانید از واژهایی همچون تعداد محدود، محدودیت زمانی، محدودیت در تعداد و… استفاده کنید.
 • و …

محتوا هفت در خصوص نوشتن محتوای تبلیغاتی چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

خدمات محتوا هفت

محتوا هفت طبق نیاز شما و با توجه به کسب‌وکارتان، سفارش تولید محتوا شما را انجام می‌دهد. توجه داشته باشید همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، تولید محتوا اصول و قواعد خاصی دارد که در صورت عدم رعایت آن، از سمت کاربران و موتورهای جست‌وجو نمره منفی دریافت می‌کنید که این موضوع می‌تواند برای کسب‌وکارتان ایجاد خطر کند.

پس تولید محتوا باید دقیقاً مختص شرکت و برند شما تولید شده باشد و طبق جدول زمانی مشخص شده در وب‌سایت دیگران (پست مهمان) منتشر شود.

محتوای تبلیغاتی را در چه سایتی می‌توان منتشر کرد؟

محتوای تبلیغاتی

بررسی سایتی که قرار است در آن محتوای تبلیغاتی منتشر شود بسیار مهم است؛ در این مرحله بسیاری از افراد شکست می‌خورند، چرا که پس از تولید محتوا با خود می‌گویند خب کار ما تمام شد و برویم آن را منتشر کنیم و در اولین سایتی که مشاهده کردند آن را قرار می‌دهند و دکمه منتشر را می‌زنند که این کار اشتباه است.

اگر فردی خوش‌شانس باشید، می‌توانید از این روش جواب بگیرید در غیر این صورت خیر.

شرایط مناسب برای ثبت پست تبلیغاتی در وب‌سایت‌ها چگونه است؟

شرایط انتشار ریپورتاژ

 • عنوان‌بندی مناسب
 • انتخاب یک وب‌سایت پربازدید و باکیفیت
 • محتوای مناسب و باکیفیت درعین حال تأثیرگذار
 • استفاده از عکس‌های مناسب و مرتبط
 • استفاده از جمله‌بندی اصولی
 • به روز رسانی آگهی به صورت منظم
 • و …

نکات مهم در مورد ثبت ریپورتاژ یا همان پست تبلیغاتی

نکات مهم در مورد ثبت ریپورتاژبرای قرار دادن محتوای تبلیغاتی یا همان ریپورتاژ اگهی باید به یک سری نکات دقت کنید تا بتوانید بهترین بازخورد را داشته باشید.

 • انتخاب سایت مناسب جهت انتشار

توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید سایت مناسب با بازخورد خوب را شناسایی کنید باید مواردی همچون Da، Spam score، Similar web، عمر دامنه، تعداد تولید محتوا سایت موردنظر و… را بررسی کنید. این‌گونه می‌توانید محتوای تبلیغاتی هدفمند منتشر کنید.

 • ابتکار و نوآوری در تبلیغات

سعی کنید با توجه به مطالبی که در ابتدا توضیح دادیم، محتوای جذاب تولید کنید تا بتوانید مخاطب را درگیر و در دراز مدت آن را به مشتری دائم خود تبدیل کنید.

 • هماهنگ کردن متن آگهی با تصویر و نوع خدمات و محصولات

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت، همخوانی متن تبلیغاتی با تصویر و نوع خدمات و محصولات شما است. با رعایت کردن این نکته می‌توانید اعتماد مخاطب جذب را جذب کرده و آن را تبدیل به مشتری دائم خود کنید.

 • رعایت کردن نکات در تولید محتوای متنی، تصویری، ویدئویی

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنیدر تولید محتوا متنی باید به استفاده درست علائم نگارشی، فاصله‌گذاری، درست‌نویسی کلمات و با توجه به معانی آن و… توجه داشته باشید.

اصول استفاده از علائم نگارشی: حالا شاید با خود بگویید این موارد که بسیار ساده است، در پاسخ باید بگوییم اگر از علائم نگارشی در جای نامناسب استفاده کنید، می‌توانید مخاطب را گمراه کنید و زحمات شما بی‌فایده است.

برای این که مفهوم این جمله را بهتر درک کنید، می‌توانیم مثال معروف بخشش لازم نیست اعدامش کنید، استفاده کنیم.

بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.

بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.

در واقع در این مثال می‌توانید اهمیت استفاده از ویرگول را متوجه شوید. چرا که با جابه‌جایی یک ویرگول می‌توانید، جان یک انسان را به آن ببخشید یا بگیرید.

نیم‌فاصله یا نیم‌فاصله؟ مسئله این است!

همان‌طور که در قبل توضیح دادیم، رعایت نکات نگارشی از اصول مهم نوشتن یک متن کامل و صحیح است و استفاده از نیم‌فاصله نیز جز مهمی از همین اصول و نکات است. متأسفانه تعداد زیادی از افراد به رعایت کردن این اصول بی‌توجه‌اند، به‌خصوص موضوع نیم‌فاصله که از دید بسیاری از نویسندگان دور می‌ماند و علت آن در اغلب موارد، بی‌دقتی است. استفاده از نیم‌فاصله در متون مختلف، دارای مزایای گوناگونی است که در ادامه به‌اختصار بیان می‌شود:

 • زیبایی و چشم‌نوازی متن
 • فهم درست خواننده از متن
 • بالابردن کیفیت متن نوشته شده
 • جلوگیری از نامرتب شدن کلمات در سطرها
 • دید مثبت مخاطب نسبت به متن و اطلاعاتِ نویسنده، ویراستار، مترجم و غیره.
 • و …

پس به دلیل موارد گفته شده، نباید در نگارش محتوای متنی استفاده از نیم‌فاصله را فراموش کنیم.

رعایت اصول درست‌نویسی کلمات و باتوجه به معانی آن

رعایت اصول درست‌نویسی کلمات و باتوجه به معانی آن

توجه داشته باشید با توجه به معنی کلمات، املایی صحیح آن را بنویسید در غیر این صورت مخاطب با خود می‌گوید خب این که معنی و املایی صحیح کلمه به این سادگی را بلد نیست من چگونه به آن اعتماد کنم. پس برای اینکه بتوانید اعتماد مخاطب را جلب کنید مستلزم رعایت این نکته هستید.

تولید محتوای تصویری

برای تولید محتوای تصویری باید دقت کنید تصویر با موضوع مطابقت داشته باشد. به عنوان مثلاً اگر تبلیغ گوشی تلفن همراه می‌کنید نباید از تصویر طبیعت استفاده کنید.

نکات مرتبط با تولید محتوای تصویری

 • استفاده از تصاویر مرتبط
 • استفاده از رنگ‌ها جذاب و کاربرپسند
 • استفاده از فونت مناسب و خوانا
 • رعایت تناسبات و اندازه تصویر
 • و…

تولید محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی بیشترین تأثیر را بر مخاطب دارد؛ چرا که این نوع تولید محتوا می‌تواند همراه با ارتباط چشمی، انیمیشن، موسیقی، تلفیق چند حالت یا … باشد. برای تأثیرگذاری بیشتر این نوع محتوا باید به نکات زیر دقت کنید.

نکات مرتبط با تولید محتوای ویدیویی:

 • استفاده از موسیقی مناسب با صدای ملایم
 • استفاده از متن در ویدیو
 • نور مناسب
 • مکان مناسب برای ضبط
 • رعایت کیفیت صدا
 • و …

با رعایت نکات گفته شده می‌توانید محتوای باکیفیت تولید و منتشر کنید. توجه داشته باشید که گوگل برای حفظ حیات خود باید به افراد بهترین نتیجه را نشان دهد. پس هرچه روند کار مرتب‌تر و پشتکارتان بیشتر باشد می‌توانید از موتورهای جست‌وجو نمره مثبت دریافت کنید و جایگاه خود را نسبت به سایر رقبا ارتقا دهید.

سوالات متداول

رپورتاژ چیست؟

ریپورتاژ نوعی از تبلیغات اینترنتی است که کسب‌وکارها برای برندسازی و معرفی خدمات و محصولات خود، می‌توانند با استفاده از آن در قالب تصویر، متن، ویدئو و… خدمات و محصولات خود را در سایر سایت‌ها معرفی کنند.

چگونه رپورتاژ متنی اثرگذار تولید کنیم؟

با توليد محتوا تبلیغاتی سعی کنید، در بند اول از كلمات مانند رایگان، فوری، زمان محدود و… استفاده کنید.

تولید محتوای تبلیغاتی تا چه میزان اهمیت دارد؟

برای کسب‌وکارهایی که قصد دارند فروش خدمات و محصولات خود را به ميزان چشمگیری افزایش دهند، تولید محتوا تبلیغاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

انواع فرمت‌های رپورتاژ آگهی کدام‌اند؟

همان‌طور که در مقاله توضیح دادیم توليد محتوا تبلیغاتی انواع گوناگونی دارد که اگر بخواهیم تعدادی از آن‌ها را نام ببریم، می‌توانیم به مقالات، فیلم، عکس، اینفوگرافیک، توییت‌های حمایت شده، ویدئوهای یوتیوب پادکست و … اشاره کنیم.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست